یخساز صنعتی

یخساز صنعتی

یخساز صنعتی | انواع یخساز صنعتی

اگر به دنبال خرید یخساز صنعتی هستید می توانید محصولات ما را مشاهده کنید :

یخساز صنعتی

امروزه در صنایع مختلف و همچنین در زندگی روزمره نبود یخ غیر قابل تصور است زیرا در تمامی صنایع به نوع مختلف چه بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد در صنایع مواد غذایی برای جلو گیری از فساد ، در پروژه های عمرانی برای کاهش دمای بتن و …همین امر سبب گردیده که تولید یخ به عنوان یک امر صنعتی مهم گردد و مهندسین برای ارتقا تکنولوژی تولید یخ اقدامات جدی انجام  دهند این ارتقا تکنولوژی  هم در راستای کیفیت یخ تولیدی و هم چنین بالا بردن ظرفیت تولید می باشد.

انواع تقسیم بندی یخساز صنعتی

یخساز صنعتی از لحاظ شکل یخ تولیدی به چند دسته تقسیم می شوند که شامل یخساز حبه ای، یخساز استوانه ای،یخساز ریگی، یخساز قالبی، یخساز پولکی، یخساز پودری تقسیم می شوند که هر کدام بسته به کاربردشان در صنایع مختلف استفاده می شوند مثلا برای میکس آبمیوه یخ ریگی کاربرد دارد درحالی که برای خنک کردن نوشابه و آب از یخ حبه ای استفاده می شود.

یخساز صنعتی از گذشته تا به امروز

در گذشته یخساز های صنعتی خیلی متنوع نبودند و عملیات یخسازی فقط محدود به یخساز های قالبی میشد که هم دارای بازدهی پایینی بود و هم کاملا غیر بهداشتی بود زیرا در تماس مستقیم با گرد و غبار و آلودگی محیطی  می باشد. به طوری که یخ تولیدی در این کارخانه های یخ که مخصوصا برای نوشیدنی هم بسیار استفاده می گردند اگر ناخواسته آلوده گردند ممکن است خسارات جبران ناپذیری به بار آورد که این مسئله در زمان شیوع بیماری های واگیردار که مخصوصا در فصل گرما هم بیشتر می شوند بسیار پر اهمیت است. یخساز های جدید که بصورت کاملا اتوماتیک هستند این نگرانی را برطرف نموده اند در این یخسازهای صنعتی عملیات یخسازی در محفظه داخلی یخساز صنعتی و بدون دخالت دست انجام می گردد که موجب آسودگی خیال مصرف کنندگان از بهداشتی بودن یخ می گردد. برخی تولید کنندگان یخساز صنعتی هم در تکنولوژی تولید یخساز پارا فراتر نهاده و در ورودی آب دستگاه  فیلتراسیون خاصی طراحی نموده اند که با تصفیه آب ورودی دستگاه امکان وجود هر گونه آلودگی در یخ تولیدی را از بین ببرند.

یخساز صنعتی ایرانی

فناوری یخساز ابتدا در اختیار شرکت های خارجی بود و ایران وارد کننده یخساز صنعتی بود که با تلاش مهندسین داخلی امروزه برخی شرکت ها گام های خوبی در این زمینه برداشته اند.که از این جمله می توان به شرکت تجهیز گستر خاورمیانه، آندرانیک، اسکندری و … اشاره نمود.

قطعات یخساز صنعتی

هر یخساز از قطعات مختلفی تشکیل می گردد که عبارتند از :استراکچر داخلی، بدنه بیرونی، کمپرسور، اواپراتور، قالب های یخسازی، کندانسور و ….

قیمت یخساز صنعتی

قیمت یخساز صنعتی به نوع یخ، ظرفیت یخساز صنعتی و همچنین به متریال مورد استفاده در یخساز صنعتی و گارانتی که شرکت فروشنده ارائه می کند بستگی دارد. یخساز های پولکی و یخساز پودری دارای قیمت بالاتری نسبت به دیگر یخساز های صنعتی می باشند و دلیل آن هم وجود کراشر یا همان خرد کننده در آن ها می باشد. یخ های پودری و پولکی معمولا در کشتارگاه ها و مراکز فروش مواد پروتئینی و صنایع وابسته به آن کار برد دارند که به دلیل صنعتی بودن نیاز به یخساز های صنعتی با ظرفیت بالا هستند یخساز های پولکی و پودری با ظرفیت بالا کمی با یخساز های صنعتی دیگر متفاوت هستند و این تفاوت نیز وجود درام در آن ها است. در یخساز های پولکی، قالبی برای تولید یخ وجود ندارد و یخ در روی بدنه درام تشکیل می شود و با تیغه ای دوار از بدنه درام تراشیده می شود.

بررسی انواع یخساز صنعتی

ظرفیت یخساز صنعتی وابسته به نوع کارایی و محل مورد استفاده از آن ها انتخاب می شود مثلا در رستوران ها به ازای هر نفر در هر وعده حدودا ۲۰۰ گرم یخ در نظر گرفته می شود که در یک رستوران با ظرفیت ۱۰۰ نفر در دو وعده ۴۰کیلو یخ نیاز است که با تلورانس ۱۰ درصدی یک یخساز ۵۰ صنعتی کیلویی انتخاب خوبی می باشد.

یخساز صنعتی تا ۵۰۰ کیلو صرفا جهت مصارف خوراکی و رستورانی در نظر گرفته می شود و از یخساز صنعتی بالای ۱ تن که در نوع پولکی و پودری تولید می شوند جهت مصارف صنعتی مانند کشتارگاه و بتن و حوضچه های آب سرد استفاده می شود.

البته لازم به ذکر است در مواردی یخساز های حبه ای با ظرفیت بالای ۱ تن نیز ساخته می شود که در جهت فروش یخ بصورت بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد.

متریال ساخت یخساز صنعتی

مسئله بعدی که در انتخاب و همچنین قیمت یخساز صنعتی تاثیر زیادی دارد متریال مورد استفاده در آن است؛ بدنه بیرونی یخساز های صنعتی فلزی هستند که وابسته به نوع کیفیت تولیدی از ورق رنگ شده ،گالوانیزه، استیل ۲۰۱ و استیل ۳۰۴ می تواند متغیر باشد. بهترین نوع بدنه یخساز صنعتی استیل ۳۰۴ می باشد که در برابر سایش و خوردگی و رطوبت مقاومت بالایی دارد و بعد از آن ورق استیل ۲۰۱ و … می باشد.

جنس قالبهای یخساز صنعتی متفاوت است و هر شرکت ممکن است جنس قالبهای یخ متفاوتی نسبت به شرکت های دیگر انتخاب نماید. جنس قالبهای یخ می تواند از گالوانیزه، مس، استنلس استیل۳۰۴ و استنلس استیل۳۱۶ ضد اسید باشد. که بهترین نوع آن قالبهای استنلس استیل۳۱۶ می باشد که با گذشت زمان و استفاده پی در پی رسوب نمی گیرد و ضد اسید می باشد که در صورت نیاز قابلیت اسید شویی دارد.

استراکچر داخلی یخساز حتما باید از جنس استنلس استیل ۳۰۴ باشد زیرا در تماس بسیار زیاد با رطوبت قرار دارد و با ایجاد زنگ زدگی هم مشکلات بهداشتی ایجاد می کند و هم به اجزای دیگر دستگاه آسیب می رساند. استراکچر داخلی دستگاه یخساز صنعتی چون در معرض دید نمی باشد قابلیت تشخیص جنس آن نیز امکان پذیر نمی باشد به همین دلیل در هنگام خرید یخساز صنعتی از شرکت فروشنده کارت گارانتی یا تضمین برای متریال مورد استفاده در استراکچر داخلی دریافت نمایید و حتما از شرکت های معتبر تولید کننده یخساز صنعتی خرید نمایید.

کمپرسور یخساز صنعتی

کمپرسور یکی از اصلی ترین  و مهمترین قسمت های یخساز صنعتی می باشد که مانند قلب دستگاه یخساز صنعتی می باشد.وظیفه این دستگاه این است که گاز مبردی که گرما را از آب گرفته را مکش می کند و با فشرده کردن به سمت کندانسور هدایت می کند. عمل مکش و دهش دائما در کمپرسور در حال انجام است. شرکت های صاحب نام در زمینه تولید کمپرسور خیلی زیاد نیستند که می توان از جمله به تکامسه، بیتزر، دانفوس، سکاپ و ….اشاره نمود.

در یخساز های صنعتی با ظرفیت پایین کمپرسور های تکامسه (Tecumseh) فرانسه بدلیل پایین بودن لرزش و صدا هنگام کار کردن از محبوبیت بالایی برخوردارند که البته از لحاظ قیمت هم گران تر از سایر رقبا می باشند؛ ولی در ظرفیت های بالاتر از ۲۵۰ کیلو بدلیل افزایش پلکانی قیمت کمپرسور معمولا استفاده از کمپرسور تکامسه توجیه اقتصادی نداشته و اعم شرکت ها از کمپرسور دانفوس در نمونه های درجه یک خود استفاده می کنند البته کمپرسور سکاپ نیز در گرید های ۲ و ۳ مورد استفاده قرار می گیرد که برای کاربرد های صنعتی زیاد توصیه نمی شوند.

در ظرفیت های بالای ۱ تن یخساز صنعتی به دلیل حساسیت کار و فشار بالا روی کمپرسور نمی توان از هر برندی استفاده نمود چون مثلا یک یخساز صنعتی ۱۰ تن که برای یک کشتارگاه مرغ طراحی شده است در صورت خرابی در یک روز خسارات بسیار زیادی را به صاحبان کشتارگاه تحمیل خواهد کرد بر همین اساس بهترین پیشنهاد برای ظرفیت های بالا کمپرسور های بیتزر آلمان می باشند که بسته به ظرفیت مورد نظر از مدل های اسکرال یا اسکرو استفاده می گردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.