مروری بر منوی پیتزا در رستوران ها و فست فودها

تاریخچه پخت انواع اولیه پیتزا به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش در یونان ، ایران وچین برمیگردد

هنگامی که مارکوپولو برای اولین بار این غذا را از چین به قاره اروپا و کشور ایتالیا برد سیر صعودی تکمیل این خوراک محبوب توسط مردم ناپل و رم سرعت گرفت بطوریکه امروزه مردم جهان ایتالیا را زادگاه اصلی پیتزا میدانند.

احتمالا منوی پیتزا جزو قدیمی ترین و محبوب ترین خوراک هایی است که در رستوران ها و فست فودهای دنیای امروز عرضه می شود؛ این سابقه و محبوبیت جهانی منوی پیتزا را به متنوع ترین منوی مجموعه های غذایی امروزی تبدیل کرده.
پیتزای سبک ناپوپولیتن قدیمی ترین سبک پخت پیتزایی می باشد که نام خودرا از شهر ناپل ایتالیا وام گرفته و شیوه پخت سنتی آن در یونسکو ثبت گردیده.
پیتزا از چهار ماده اولیه اصلی شامل : خمیر ، سس ، تاپینگ و پنیر تشکیل شده که تاپینگ ها می توانند انواع مواد پروتئینی ( گوشت قرمز،مرغ،ماهی و غیره ) ، انواع فراورده های پروتئینی (سوسیس ، کالباس ،بیکن وغیره) و انواع سبزیجات می باشد.

انواع پیتزا

سبک های مختلف پیتزا عمدتا براساس محل ابداء ، مواد تشکیل دهنده ، شکل ظاهری (ضخامت خمیر،مقدار پنیرو مقدار تاپینگ) به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که در زیر تعدادی از محبوب ترین این سبک ها را مشاهده می فرمایید.

• پیتزاهای سبک ناپولیتن(Neapolitan Style)

 

 

• پیتزاهای سبک نیویورکی(New York Style )

• پیتزاهای سبک کالیفرنیایی (Gourmet / California Style)

• پیتزاهای سبک شیکاگو(Deep dish / Chicago Style)

• پیتزاهای سبک کالزونه(Calzone Style)

• پیتزاهای سبک سیسیلی(Sicilian Style)

• پیتزاهای سبک  استرومبولی(Stromboli Style)

مراحل آماده سازی در منوی پیتزا

مواد تشکیل دهنده تاپینگ  پیتزا عمدتا شامل  مواد پروتئینی (گوشت,مرغ,ماهی و غیره) ،فراورده های پروتئینی (سوسیس ، کالباس و غیره) ، انواع پنیر ، انواع  سبزیجات وانواع  سس ها می باشد.
فرآورده های پروتئینی مثل سوسیس و کالباس جزو پرکاربردترین محصولات مورد استفاده در منوی ساندویچ می باشند و برای نگهداری آنها در این مرحله از آماده سازی نیاز به یخچال و فریزر در انواع مختلف می باشد.
قسمت اعظم پروسه هایی که در مرحله آماده سازی مواد پروتئینی تاپینگ پیتزا صورت می پذیرند مربوط  به موادی چون گوشت و مرغ می باشد که بطور کلی شامل مراحل شستشو ، برش ، مزه دار کردن ، استراحت و دپو کردن می باشد.
محصولات مرتبط با مرحله آماده سازی
 انواع یخچال
 انواع فریزر
 تاپینگ
 دستگاه خمیر پهن کن (Dough Roller)
 دستگاه مخلوط کن (Blender)
 دستگاه کالباس بر (Slice machine)
 دستگاه خلال کن (Cutter machine)
 دستگاه چرخ گوشت (meat mincer)
 میکسر اسپیرال (Spiral mixer)
 میزکار فریزر دار
 میزکار یخچال دار
 میز کار
 تخته کار
 سینک دو لگن

پخت
اساسا پیتزا به علت عدم وجود دستگاه های نگهدارنده جهت سرو در مرحله بعد از پخت خوراک سریع (Fast food) به حساب نمی آید ولی بعلت محبوبیت زیاد , منوی پیتزا جزو فراگیرترین منوهای فست فودی قلمداد می شود که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی پخت و سریعتر شدن روند پخت انواع پیتزا, این خوراک امروزه در زمره غذاهای سریع به حساب می آید.
عمدتا فرهایی که امروزه برای پخت پیتزا در سراسر دنیا استفاده می شوند از یکی از سه منبع اصلی گاز,الکتریسیته یا هیزم استفاده می کنند, پیشرفت سیستم پخت باعث شده در بعضی موارد فرها از دو یا هر سه این منابع هم استفاده کنند.
محصولات مرتبط با مرحله پخت
 فر صندوقی (Deck oven)
 فر ریلی (Conveyor oven)
 فر پخت چندمنظوره (Convection oven)
 فر هیزمی (Charcoal oven)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.