روش پخت با فر بخار پز ایستاده تحت فشار در مقایسه با دیگ پلوپز صنعتی و دیگر روش های سنتی

از دیگر تجهیزات پخت شرکت آلفا استیل غلامی می‌توان به فر بخار پز ایستاده تحت فشار اشاره کرد. این دستگاه در مقایسه با دیگ های پلو پز صنعتی دارای قابلیت های بسیار بالایی بوده و در سرویس دهی و عملکرد بی نظیر می‌باشد. به مشتریان گرامی توصیه می‌گردد پیش از خرید و انتخاب هر محصولی بنا به اقتضای توانایی در هزینه خرید و همچنین کارایی محصول با این شرکت تماس گرفته و از مشاوره کارشناسان ما برخوردار شوند.

فر بخار پز ایستاده تحت فشار نیز یکی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی می‌باشد که روش پخت آن با توجه به تغییرات فازی در مباحث ترمودینامیکی عمل می‌کند. به این شکل که در این دستگاه با ایجاد بخار اشباع و در نهایت تماس آن با سطوح دمای بسیار بالاتر، دمای تبخیر افزایش یافته که به آن بخار مافوق گرم یا سوپرهیت گفته می‌شود. این توان حرارتی بالا به ما کمک خواهد کرد که در پخت یکنواخت و سریع مواد غذایی از جمله دم کردن برنج در تقاضای بیشتر و کیفیت بالاتر رضایت مطلوبی از مصرف‌ کنندگان و مجموعه های رستوران داران و … را به جا آورد.

 

نمودار ترمودینامیک خواص فیزیکی آب در فاز های مختلف

 

در طراحی این دستگاه با توجه به زودبازدهی، نسبت به دیگر تجهیزات آشپزخانه صنعتی باید به این موضوع اشاره کرد که این تجهیز قابلیت دم کردن برنج در مدت نیم ساعت و در نهایت عرضه ۴۰۰ پرس در ساعت برنج پخت شده کاملا بهداشتی در ۱۰ نوع مختلف بصورت دان گیری شده را در مقایسه با دیگ پلو پز صنعتی و … را در مدت زمان کوتاه‌تر دارد. همچین این دستگاه قابلیت پخت انواع پلو را داشته که باتوجه به مجزا بودن طبقات فر بخار پز ایستاده تحت فشار و تفکیک ظروف آبکشی برنج در هر یک از طبقات، این امر امکان‌پذیر خواهد بود که پخت انواع برنج از جمله زرشک پلو، باقالی پلو، برنج ساده، برنج رژیمی و …. را همگی در یک دستگاه فر بخار پز ایستاده تحت فشار به طور همزمان به‌عمل آورد. در این تجهیز به جز پخت انواع برنج، قابلیت پخت انواع خورشت، گوشت، مرغ و ماهی و سبزیجات و … وجود دارد. در عین حال در دیگ های صنعتی موجود تنها قابلیت پخت یک نوع برنج و خورشت وجود دارد.

 

در این دستگاه با توجه به توزیع یکنواخت بخار و حرارت در هریک از طبقات مجزای آن، هیچ نگرانی از بابت خامی و عدم مغز پخت شدن یا عکس آن در سوختن غذا وجود نخواهد داشت و پخت غذا کاملاً یکنواخت بوده و دلیل آن نفوذ بخار از تمامی محیط آبکش می‌باشد. در حالیکه در دیگ های پلو پز صنعتی معمولا دیواره های آبکش و ما بین آبکش که قدرت نفوذ بخار را ندارند امکان ایجاد برنج بی کیفیت وجود دارد و تنها با استفاده از حضور یک آشپز ماهر نسبت به زمان و با زدن کفگیر، باعث جلوگیری از شفته شدن برنجها می‌گردد. در دستگاه فر بخارپز ایستاده تحت فشار، مکانیزم کاهش رطوبت و افزیش دما تا ۱۲۰ درجه سانتیگراد باعث جلوگیری از میعانات محیطی و خیس شدن غذا می‌شود، در عین حال چنین شرایطی و چنین مکانیزمی برای دیگ های پلوپز صنعتی محیا نبوده و ماندگاری رطوبت در داخل دیگ در صورت عدم سرو به موقع غذا موجب خیس شدن و شفته و بی‌کیفیت شدن آن خواهد شد.

 

از مزایای فر بخار پز ایستاده تحت فشار شرکت آلفا استیل غلامی، جانمایی آسان و اشغال فضای کمتر از ۱ متر مربع برای هر دستگاه بوده و جابجایی و حمل ونقل آن بسیار ساده است. همچنین این دستگاه بر خلاف دیگ های صنعتی و روش سنتی این نیاز به فشار گاز بالا ( فشار ۲ پوند ) ندارد و با فشار گاز شهری و کپسولی به راحتی کار می کند و در صرفه جویی مصرف سوخت (گاز) نسبت به دیگهای صنعتی به مناسب‌تر بوده و دارای ایمنی بالایی می‌باشد و فاقد هرگونه ترکیدن و یا سوراخ شدن پاتیل دیگ می‌باشد.

 

در فر بخار پز ایستاده تحت فشار با توجه ماهیت و مکانیزم کاربری این تجهیز، نیاز به دستگاه گرمخانه مرطوب جهت نگهداری غذا تا زمان سرو پس از دم کردن برنج نمی‌باشد و حتی ساعتها می‌توان برنج آماده را داخل فر بخار پز ایستاده بدون نگرانی از بابت پایین آمدن کیفیت و بهداشتی نبودن نگهداری کرد و همچنین از طبقات آن می‌توان برای نگهداری غذاهای مختلف ازجمله کوبیده، و یا جوجه کباب و انواع خورشت را به صورت گرم و مرطوب تا زمان سرو استفاده نمود. این موضوع خود باعث صرفه جویی در هزینه خرید دستگاه گرمخانه مرطوب که از جمله تجهیزات آشپزخانه صنعتی می‌باشد داشت و بقولی با یک تیر، چند نشان را زده‌اید.

 

از دیگر مزایای این دستگاه قابلیت اتصال آن به لوله کشی آب شهری جهت شارژ دائم دستگاه بوده که مخزن اصلی آن بصورت اتومات پر خواهد شد و امکان بازگشت بخار پس از سرد شدن به داخل مخزن اصلی را دارد اما در دیگ پلو پز صنعتی بر حسب ظرفیت دیگ آب مورد نیاز در آن ریخته خواهد شد. همانطور که از نام هر دو تجهیز مشخص است دیگ های صنعتی با ریختن آب داخل پاتیل دیگ امکان دم کردن برنج را محیا می سازد در عین حال فر بخارپز ایستاده با تامین بخار فرآیند پخت و دم کردن را ایجاد می‌کند. در این مقایسه ملاحظه می‌گردد سیال عامل جهت پخت در قالب بخار با دمای بالا و در یک فضای تحت فشار بیشتر زودباده بوده تا اینکه شرایط تنها با خیس خوردن برنج و نفوذ آب جوشیده شده در داخل برنج باشد.

 

از ویژگی‌های منحصر به فرد پخت صنعتی با فر بخار پز ایستاده تحت فشار شرکت آلفا استیل غلامی نسبت به دیگ پلو پز صنعتی و دیگر روش‌های سنتی این است که؛ در یک دستگاه  فر بخار پز ایستاده، ظرفیت پخت بیش از ۴۰ کیلو برنج می‌باشد در حالیکه در دیگ های صنعتی نهایتا ۲۵ کیلو و سنتی ۳۰ کیلو برنج مفید صورت می‌پذیرد. همچنین به لحاظ هزینه خرید، قیمت یک دستگاه فر بخار پز ایستاده تحت فشار تقریبا نصف یک دستگاه دیگ پلو پز صنعتی می باشد و قابلیت استفاده از این دستگاه تا چند نوبت در روز (۳ مرتبه جهت شیفت غذای ظهر) نیز وجود دارد. در زمان خدمات پس از فروش نیز همچون تعمیرات، برای دیگ پلو پز صنعتی عملاً تا زمان سرویس دهی، پخت و پز منتفی خواهد شد در صورتیکه اگر این تجهیز نیاز به تعمیرات داشته باشد بدون عقب افتادن از برنامه پخت می‌توان با همان اجاق زمینی جهت رسیدن به آمار پخت تا زمان سرویس دستگاه استفاده نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.